Мати-й-мачуха, лікування

 

Мати-й-мачуха - хороший ранній медонос.

 

У медицині використовують листя мати-й-мачухи, рідше - суцвіття. У листі багато гірких глікозидів, сапонінів, каротиноїдів, полісахаридів, ефірне масло іі органічніі кислоти.

 

Листя мати-й-мачухи містять гіркі глікозиди, сапоніни, каротиноїди, галловую, яблучну і винну кислоти, ситостерин, аскорбінову кислоту, інулін, декстрани, слизу, дубильні речовини, сліди ефірного масла. У суцвіттях рослини містяться стероїдні сполуки (фарадіол, стигмастерин, ситостерин, арнідпол, тараксантин), дубильніі речовини іі флавоноїди (рутин, гіперозид та ін.)

 

Завдяки вмісту в листках рослини значної кількості слизу мати-й-мачуха надає обволікаючу дію на слизові оболонки порожнини рота, горла і гортаніі, захищаючи їх від подразнення. Крім того, слиз, сапоніни й органічні кислоти розм'якшують і розріджують сухий кашель у верхніх дихальних шляхах, відновлюють природний рух війчастого епітелію в трахеї і бронхах, сприяють більш швидкій евакуації продуктів запалення і значно покращують відхаркування мокротиння.

 

Одночасно дубильні речовини рослини, каротиноїди і стерини надають виражену протизапальну дію: зменшують гіперемію слизових оболонок, активно впливають на різні фази - процесу запалення завдяки бактериостатическим властивостями цих сполук. Незначний спазмолітичний ефект обумовлений вмістом в листках мати-й-мачухи флавоноїдів та ефірного масла.

 

Фармакологічні властивості біологічно активних речовин рослини обумовлюють сприятливий комплексний вплив галенових препаратів мати-й-мачухи на запальні процеси у слизових оболонках дихальних шляхів і ротоглотки. Препарати мають відхаркувальну, протизапальну і мягчітельним діями і у вигляді настоїв і відварів застосовуються при бронхітах, ларингітіі, бронхіальній астміі, а також при запальних захворюваннях шлунка.

 

Найбільш ефективні препарати мати-й-мачухи при ларингітіі, трахеїтах, хронічних бронхітах, бронхопневмонії, бронхіальній астмі та бронхоектатичної хвороби. Призначення препаратів рослини при бронхопневмонії, бронхіальній астмі та бронхоектатичної хвороби відіграє допоміжну роль у комплексній терапії. Крім того, зазвичай в цих випадках траву мати-й-мачехі призначають у поєднанні з іншими лікарськими рослинами, що володіють протизапальними і протикашльовими властивостями. Однак і при призначенні тільки галенових препаратів рослини у хворих відзначається позитивна динаміка протягом цих захворювань: зменшується запалення слизових оболонок органів дихання, розріджується мокротиння і прискорюється її евакуація, полегшується відхаркування.

 

Відвари та настої листя мати-й-мачухи застосовують також у вигляді вологих пов'язок, компресів, примочок і ванночок при лікуванні фурункульозу, дрібних виразкових поразок, інфікованих ран та інших патологічних станах шкіри. Зовнішньо листя або сік з них широко застосовуються як ранозагоювальний засіб при хронічних виразках і ранах. Свіжим соком добре закапувати ніс при нежитіі.

 

Листя мати-й-мачухи широко використовуються в офіцийних збірах (входять до складу чотирьох грудних іі трьох потогінних чаїв).

 

Міцним настоєм і відваром з листя мати-й-мачухи, кропиви і коренів лопуха (в рівних частинах) миють голову для зміцнення коренів волосся і позбавлення від лупи. Для цього в 1 л гарячої води всипають 15 г (3 столовіі ложки) сумішіі іі кип'ятять 5-7 хвилин.

 

Відвар з листя: 1 столову ложку листя залити 1 склянкою гарячої води, прокип'ятити 30 хвилин, процідити іі пити по 1/2 склянки 2-3 рази на день, за годину до їди.

 

Настій листків мати-й-мачухи: 5г (1 столова ложка) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою, і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) при частому помішуванні 15 хв, охолоджують 45 хв при кімнатній температуріі, проціджують. Залишок віджимають. Обсяг отриманого настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приготований настій зберігають у прохолодному місці не більше 2 діб.

 

Приймають в теплому вигляді по 1/2-1/3 склянки 2-3 рази на день за 1 год до їди як відхаркувальний засіб.

Turkey with mushrooms Turkey breast with broccoli

 • Правильна економія палива своїми руками. Краща паливна присадка!
 • Як вигравати в "дурня "
 • Видалення волосся назавжди народними засобами
 • Як вибрати тіні для повік?
 • Барбарис: види, посадка, догляд
 • Вирощування мушмули
 • Місячний календар стрижок на серпень 2016
 •  

  Айва, лікування айвою

  Алоє, лікування алоєм

  Аніс, лікування анісом

  Арніка, лікування арнікою

  Багно, лікування багном

  Бальзамін, лікування бальзаміном

  Барбаріс, лікування барбарисом

  Барвінок, лікування барвінком

  Беладонна, лікування беладонною

  Белокопитнік, лікування белокопитніком

  Береза, лікування березою

  Безсмертник, лікування безсмертником

  Брусниця, лікування брусницею

  Бузина, лікування бузиною

  Буркун, лікування буркуном

  Блекота, лікування блекотою

  Бузок, лікування бузком

  Влеріана, лікування валеріаною

  Вереск, лікування вереском

  Горець, лікування горцем

  Липа, лікування липою

  Калина, лікування калиною

  Кульбаба, лікування кульбабою

  Кропива, лікування кропивою

  Лепеха, лікування лепехою

  Лопух, лікування лопухом

  Материнка (орегано), лікування

  Мати - мачуха, лікування

  Меліса, лікування мелісою

  Пижма, лікування пижмою

  Подорожник, лікування

  Полин (чорнобиль), лікування

  Пустирник, лікування пустирником

  Пирій, лікування пирієм

  Ромашка, лікування ромашкою

  Цикорій, лікування цикорієм

  Чабрець, лікування чабрецом

  Чага, лікування чагою

  Череда, лікування чередою

  Хміль, лікування хмелем

  Щавель, лікування щавлем

  Яливець, лікування яливцом